Įžanga

Tai norit pradėti mokintis groti? Jei jums 30m tai neliūdėkit, dar ne vėlu, bet John Petrucci lygio gal ir nepasieksit (:

Pradžia

Pati pradžia būna sunkiausia, nes be to, kad reikia mokintis groti, dar reikia pradėti mokintis kaip reikia mokintis, o čia turbūt sudėtingiausia... Visiems pradėti patariu pas mokytoją. Mokytojas gali būti bet kas: draugas, tėtis, brolis, profeslionalus gitaros meistras, kuris duoną iš jos valgo ar koks Gedimino prospekte šaligatvį trinantis vaikas, bet tikrai pirmas jūsų mokytojas neturėtų būti Jūs pats, instrukcija prie gitaros ar šis ir panašūs internetiniai tinklapiai. Taip yra ne dėl to, kad čia ir knygose prirašyta nesamonių, bet knygų ir tinklapio nepaklausi, neišgirsi, nesupratęs nesuprasi, kad nesupratai ir kas svarbiausia: gyvas mokytojas suteiks jums puikų startą ir jūs pradėsite tikrai mokintis daug daug greičiau. Pats startas gali kai kada būti ir 3 pamokos ir keli mėnesiai. O mokintis reikia visai jau ne mažai, taigi puikus startas yra labai pravartus.

Mokytojai

Po pirmų metų grojimo tarp besimokinančio pas profesionalų mokytoją ir mėgėjo namuose atsiranda milžiniškas skirtumas. Svarbiausia reikia nuspręsti ko jūs norite: būti mėgėju ar mokėti šiek tiek daugiau. Jei norite šiek tiek daugiau, susiraskite profesionalų mokytoją, pabrėžiu: Profesionalų. Mokytojai yra labai įvairūs, bet kas blogiausia jie visi save vadina "gitaros mokytojais". Pastebėjau mokytojai būna dvejopi. Vieni mokytojai - tai paprasti muzikantai, kai kurie tikrai moka neblogai groti, bet jie tikrai ne profesionalūs mokytojai. Jie dažniausiai būna mėgėjai, kiti samdomi muzikantai kartais baigę kažkokius muzikos mokslus. Šie mokytojai jus puikiai išmokins kaip laikyti gitarą, kaip braukti per stygas, suteiks gal ir neblogą startą... vėliau toks mokytojas galės bandyti išmokinti jus kūrinio kurį norite ir deja viskas... Tokie mokytojai už mokslą ima nedaug ir jų pamokos ne visada būna individualios. Jei mokinatės pas kažką, tai mokinkitės tik individualiai! Grupėje tolygu kaip namie, na tik gausit kelis patarimus jei mokytojas pastebės kažką blogai. Jei jau praėjo keli mėnesiai kaip mokytojas prašo jūsų pasakyti, ką norite groti, eikite pas kitą mokytoją, nes jis jau neturi ko jūsų išmokinti. Galima susirasti ir profesionalų mokytoją. Tokie mokytojai už pamokas ima daug. Jie jus išmokins visų pagrindų ir kas svarbiausia: Muzikos Teorijos. taipogi supažindins su įvairiais stiliais ir jus puikiai parengs savarankiškam mokinimuisi. Pas tokius mokytojus pasimokius po kelių metų jau galima (susiradus draugų) kokioj grupėje groti. Viskas priklauso nuo jūsų: ar norite būti mėgėjas ar padaryti savo grojimą pagrindiniu savo užsiėmimu ir hobiu - rinkitės. Kiek jums reikės mokytojo jūs turėsite nuspręsti patys.

Pati didžiausia klaida, kurią daro mokiniai yra idealizavimas. Niekada neidealizuokite savo mokytojo! Jūs dar neturite tiek patirties, kad nuspręstumėte ar jis tikrai gerai groja ar ne. Nors jis jums gal ir kone idealus grojikas, bet visko gali būti, kad jis ane bum bum teorijos ir nesugeba sukurti nė vieno tikrai savo kūrinio ir neturi net savo stiliaus. Tokių mokytojų tikrai yra... pas juos ilgai apsistoti yra blogai. Šiaip siūlau "prasieiti" per kelis mokytojus arba susirasti mokytoją su tikrai patikimom ir gerom rekomendacijom iš žmonių, kurie moka groti. Na jei norite tik mokėti melodingai braukyti per visas stygas, mokinkitės pas tą mokytoją, kuris jums patinka. Šiaip kad ir koks bebūtų mokytojas, netąsykite jo nervų, mokinkitės tai ką jis liepia ir ypač tuos kūrinius, kuriuos jis pats duoda. Mokytojas bus laimingesnis ir galės jums pravesti tūriningesnes pamokas ;)

Dažniausios klaidos

Nepatariu pradėti mokintis su elektrine gitara, o jei jau taip atsitiko, kad tai jūsų pirmoji gitara, mokindamiesi grokit tik akustiniu efektu. Nepatartina mokintis su elektrine, nes: su draivu (drive) reikia atskirai mokintis elgtis, o tai daryti dar akordų nemokančiam užspausti vaikui yra absurdiška, grojant su Distortion efektu reikia mokintis tildyti natas, nes bus košė, o tai nemokančiam groti yra per sunku; tik nusipirkus, elektrinę gitarą reikia sutvarkyti, ją būtina nunešti gitaros mokytojui arba imtis to pačiam; elektrinės gitaros stygos žemai, todel jas lengva užspausti, grifas dažniausiai daug siauresnis, dėl šių priežasčių išmokę groti su elektrine, bus sunku groti su paprasta akustine ir kas svarbiausia: su elektrine galima taip užsižaisti, kad net nesuprasite kaip nieko nemokate. Elektrinę patariu pirkti tada, kai šiek tiek pramokote groti. Šiuo metu man elektrinė gitara yra mėgstamiausia, nors akustinė yra ir bus visada mylimiausia... ja išsitempti visur galima (:

Neužsisėskite vien tik ant pratimų. Būtina mokėti kelias dainas nuo pat pradžių iki pat galo, nes paprasčiausiai neturėsite ką groti esant publikai ir tie jūsų pasigyrimai, kad mokinatės jau metus bus gan kreivai nužiūrėti. Išmoktos dainos užsimiršta taigi kas trejeta mėnesių jas reiktų pakartoti.

Užsibrėžkite ko norite pasiekti. Jei ruošiatės gitarą padaryti labai svarbia savo gyvenimo dalimi, pradėkite mokintis nuo natų. Kuo anksčiau pradėsit grifą matyti natomis tuo bus geriau.

Daug žmonių per pirmus metus jau apstoja groti kol visai meta, nes per pirmus metus jums reiks pereiti tokį fizinį barjerą, kurio metu vyksta pirštų "kečelinimas". Norint užspausti dauguma akordų ir šiaip visokių dalykų reikia neblogai pramankštinti ranką. Tam yra skirta labai daug pratimų, kuriuos galite rasti internete. Kai kurie žmonės tingi daryti tokius pratimus ir pradeda "groti"; tada jiems nieko neišeina ir įsikala į galvą, kad jie gitarai nesutverti. Ir aišku, kad taip yra! Pačiam reikia ištreniruoti rankas, niekas kitas to nepadarys. Dėl šios priežasties, kuo jaunesnis žmogus pradeda groti, kol dar vyksta jo pačio kūno augimas, tuo daugiau gali jis pasiekti. Aišku jei nepraranda kantrybės.

Mokinimasis

Viskas kaip ir matematikoje: kartojimas, kartojimas ir vėl kartojimas. Jei jums patinka Metallica, Red Hot Chilli Peppers ir pan. tai nuo jų pradėti mokintis nelabai nerekomenduojama, nes jais galite labai greitai ir užbaigti mokintis (: na nebent jūsų kantrybė tikrai geležinė ir jūs trykštate begaliniu noru mokintis. Muzikos pagrindas yra ritmas, todėl labai patartina, kad jūsų pirmosios išmoktos dainos būtų nors ir primityvios, bet sąžiningai išmoktos nuo pradžių iki galo ir pasistenkit jas reguliariai kartoti. Mėginkit tą pačią dainą pagroti su savo mokytoju, su kūrinio įrašu (labai padeda lavinti jūsų ritmiką) ar kam nors dainuojant, kad ir pačiam. Naudokitės metronomu, o jei nežinote kas tai tai išsiaiškinkite. Grokite su juo kūrinius ar jei mokate, tai susiraskite internete programą skirta kurti būgnus, pvz EzDrummer ar pan.

Negrokite jums nepatinkančių kūrinių. Susirasti jums patinkančių kūrinių akordus galima internete, kad ir per google, bet šiaip labai rekomenduotina turėti GuitarPro programą, nes ten kūrinius galima perklausyti, išjungti gitaros takelį ir tarkim pasilikti būgnus ar tik bosą ir su jais groti (interneto platybėse šią programą nesunkiai rasite). Svarbiausia, reikia nesustoti ties Kernagiu ar Makėjavu, o taip pat pasidomėti kitais stiliais ir mokintis teorinius dalykus.

Rekomenduoju ieškoti pamokų internete (šitą jau reiktų daryti kiek pramokusiam groti). Labai naudingos yra video pamokos, jų pilna eMulėj, DC++ tinkle... Tik kol kas nesisiųskit Steve vai, Michael Angelo ir kitų guitar-freak'ų pamokų. Tai ne pamokos... jie tik nori iš jūsų pasityčioti (:

Geriausias būdas mokintis yra su kažkuo kas irgi mokinasi groti gitara ar šiaip mėgsta dainuoti jūsų grojamas dainas. Publikoje žymiai sunkiau groti, todėl ši praktika labai į nauda. Drauge pagroti grojančioje grupėje (ar su grojančiais draugais) nors ir nemokant gerai groti yra labai sveika, nes improvizavimas duoda daug naudos, o kūryba yra viso mokinimosi tikslas ir priežastis.

Mokintis groti gitara galima visą gyvenimą ir tam nebus galo... o jei jau taip išėjo, kad jau galvojate esą priėję galą, parašykite man: gitara@dsrock.lt - mielai pabūsiu jūsų vadybininku.

Sėkmės! (:

2010-06-22